Jozef Karika patrí k najčítanejším slovenským prozaikom a úspešným stredoeurópskym autorom. Doteraz publikoval 21 kníh, ktoré okrem slovenčiny vyšli aj v češtine, poľštine, angličtine, maďarčine a macedónštine. Predalo sa viac než 550 000 výtlačkov jeho kníh.
Je držiteľom šiestich Platinových kníh, desiatich Zlatých kníh, dvoch Zlatých pier od literárnej kritiky, Ceny čitateľov Anasoft litera, Ceny Literárneho fondu a ďalších ocenení.
Jeho román Trhlina sa stal najúspešnejším slovenským románom posledných dekád. Romány Na smrť a Čierny rok sú rozsahom a rozpätím dejového oblúka najväčšie slovenské beletristické diela za polstoročie, zaraďujú sa medzi tri najrozsiahlejšie romány v slovenskej literatúre. Šesťdielny románový cyklus Čierny kruh je najväčšou viacgeneračnou ságou napísanou v slovenčine.
Preklady jeho kníh sa stali bestsellermi aj v Česku, Poľsku a Maďarsku.
Trhlinu sfilmoval držiteľ Českého leva – režisér Peter Bebjak. Film sa stal jedným z komerčne najúspešnejších v slovenskej kinematografii. Premietal sa aj v Česku, Británii či Taliansku, neskôr ho do svojej ponuky zaradil Netflix.
Publikované knihy a preklady kníh Jozefa Kariku (rok 2020).
Na širšiu scénu vstúpil v roku 2001 ako kmeňový autor internetových stránok G.O.M..
V pražskom vydavateľstve Vodnář publikoval knihy Slovanská magie (2003), Zóny stínu (2005), Magie peněz (2008) a Brány meonu (2009). Vo vydavateľstve Ikar mu vyšli knihy Mágia peňazí (2007) a K.P.M.P.Z. (2007). Britské vydavateľstvo Immanion Press vydalo jeho knihu experimentálnych esejí Liber 767 (2009), určenú pre britský a americký trh.
Prispieval aj do amerického Konton Magazine, britského Chaos International Magazine a nemeckého Instrumentum. Niektoré jeho texty boli vybraté a publikované v knižnej antológii The Best of Konton amerického vydavateľstva Konton Publishing a v antológiách Manifesting Prosperity a Magic on the Edge.
Venoval sa aj krátkej próze – poviedky mu vyšli v časopisoch RAK a Fantázia. V roku 2008 vyhral tretie miesto v súťaži Cena Fantázie s hororovou poviedkou Dedičstvo zeme. V roku 2009 vyhral Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku a tretie miesto v súťaži Cena Fantázie s poviedkou Samota.
V tejto etape sa zameriaval najmä na vytváranie postmodernistických textových koláží zlučujúcich inak nezlúčiteľné a nesúmerateľné diskurzy a prístupy. Vedľa seba kládol prísne metodické postupy a poznatky rôznych vedeckých disciplín, spolu s výrazným momentom iracionálna, snových rozmerov bytia a intuicionizmu. Nevyhýbal sa pri tom ani inšpirácii z obskúrnejších zdrojov, akými sú napríklad rôzne duchovné tradície minulosti, či tvorba autorov ako Howard P. Lovecraft, Aleister Crowley, Carlos Castaneda, Kenneth Grant, William S. Burroughs, Terry Pratchett…
Filozofickými východiskami mu boli prevažne diela existencialistov (Sartre, Camus, Heidegger), Nietzsche a postmodernistická filozofia (Foucault, Derrida). Sám sa hlásil predovšetkým k odkazu experimentálnych mysliteľov ako Ramsey Dukes (Lionel Snell), Peter J. Carroll či Robert A. Wilson. Vo svojom experimentovaní s významom textu v postmodernej spoločnosti používal techniky striedania paradigiem, rôzne alter-egá, postupy textovej liberácie, dočasnej viery, mystifikáciu a prvky výstrižkovej metódy.
Začiatkom roku 2010 mu vo vydavateľstve Ikar vyšiel kriminálno-spoločenský román V tieni mafie popisujúci dospievanie a rozvrat celej Karikovej generácie. Román zaznamenal čitateľský aj literárnokritický úspech na Slovensku i v Česku.
Po ďalších úspešných románoch Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) nasledoval epický historický román s prvkami trileru a hororu Na smrť. Hoci vyšiel v dvoch zväzkoch (2012, 2013), rozsahom takmer 750 strán a výpravným dejovým oblúkom ide o najväčší slovenský porevolučný román. Dej sa odohráva v dvadsiatych až štyridsiatych rokoch minulého storočia na Slovensku, ale aj v Nemecku, v Amerike, na Ukrajine a na území dnešného Poľska. Karika tu prepojil svet americkej mafie s hrôzami nacizmu, pričom faktograficky presne priblížil vojnu mafiánskych rodín v Amerike a zároveň vzostup nacizmu v Nemecku, Noc dlhých nožov, Krištáľovú noc, nacistické programy eutanázie, vyhladzovacie operácie na východnom fronte aj holokaust, najmä tragické osudy Židov deportovaných zo Slovenska. Príbeh vrcholí počas Slovenského národného povstania. Román neskôr v Česku vydalo Argo v jedinom zväzku, pričom sa zaradil medzi najväčšie a najlepšie hodnotené bestsellery roku.
V roku 2014 vyšiel román Strach označovaný za horor alebo mysteriózny triler. Autor sa v ňom vrátil do vlastného detstva a do štvrti, kde vyrastal. Román neskôr vyšiel aj v Česku, v Macedónsku a v Poľsku, kde ho vyhlásili za najlepší horor roku 2017.
V roku 2015 vydal Karika mysteriózny triler Tma, ako aj prvú časť monumentálnej trilógie Čierny kruh nazvanú Čierna hra. Tma sa neskôr stala bestsellerom aj v Poľsku a v Česku, kde ju adaptoval a odvysielal aj Český rozhlas. Čierna hra získala cenu literárnej kritiky Zlaté pero a taktiež sa dočkala českého vydania.
Mysteriózny román Trhlina (2016) o miznutí ľudí v pohorí Tribeč vyvolal obrovský ohlas, stal sa najúspešnejším slovenským románom posledných dekád, prekročil literárne hranice a zmenil sa na popkultúrny fenomén. Rozpútal bezprecedentnú vlnu čitateľských reakcií aj turistického ruchu v Tribeči. K dnešnému dňu sa predalo vyše stotisíc výtlačkov. Zároveň bol finálovo nominovaný na najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie – Anasoft litera a získal Cenu čitateľov Anasoft litera. Bestsellerový status dosiahol aj v Česku, v Maďarsku a v Poľsku, kde sa šesť týždňov udržal na prvom mieste TOP 30 poľského mega-predajcu Woblink a neskôr sa ako „najlepší horor za posledné roky“ prebojoval medzi TOP 10 bestsellerov roku 2019 (Do tejto desiatky sa dostali iba dva zahraničné romány – Trhlina a Tetovač z Auschwitzu). Vyhral aj tretie miesto v najväčšom poľskom hlasovaní portálu Lubimyczytac Kniha roka 2018 v kategórii Horor. Stal sa tak prvým slovenským stredoeurópskym bestsellerom. Spracoval a odvysielal ho Český rozhlas. Na Slovensku sa vyše tisíc dní udržal v rebríčku TOP 100 najväčšieho internetového predajcu kníh Martinus, čo je najdlhšie zo všetkých slovenských aj zahraničných románov. Umiestnil sa na prvom mieste v celoslovenskej súťaži Vráťme knihy do škôl ako najčítanejšia kniha medzi študentami stredných škôl. Do filmovej podoby ho adaptoval držiteľ Českého leva – režisér Peter Bebjak. Filmové spracovanie Trhliny zaznamenalo najúspešnejší premiérový víkend v dejinách slovenského filmu. Do kina prišlo vyše 83 000 platiacich divákov. Celkovo sa na film prišlo pozrieť takmer 300 000 divákov, čím sa zaradil medzi najúspešnejšie slovenské filmy vôbec. Úspešne sa premietal aj v Česku, v Taliansku a vo Veľkej Británii. Televízna miniséria Trhlina sa v čase vysielania stala jednotkou na trhu a najsledovanejším programom s trhovým podielom 21,2. percenta v cieľovej skupine divákov starších než 12 rokov. Sledovalo ju až 425 000 divákov. Koncom roku 2019 sa filmová Trhlina ako jeden z prvých slovenských filmov, a adaptovaných slovenských románov, objavila na platforme Netflix, čím sa dostala k celosvetovému publiku.
V roku 2017 vyšiel Karikovi kriminálno-spoločenský román Čierny rok. Rozsahovo ide o najväčší slovenský román za polstoročie a pravdepodobne tretí najrozsiahlejší román v slovenskej literatúre.
Značný ohlas zaznamenal aj filozoficko-mysteriózny román Priepasť z roku 2018. Okrem iného dosiahol najvyšší predpredaj slovenskej knihy v histórii najväčšieho internetového predajcu kníh Martinus a umiestnil sa v prvej trojke najpredávanejších kníh roku. Získal tiež ocenenie Zlaté pero od literárnej kritiky a Platinovú knihu za predajnosť. Neskôr vyšiel aj v Česku, kde sa stal bestsellerom.
V roku 2019 vyšla záverečná časť trilógie Čierny kruh. Spolu s trilógiou V tieni mafie tvorí rozsahovo najväčšiu viacgeneračnú ságu v slovenskej literatúre. Cez dramatické osudy štyroch generácií postáv a vyše desať prepletajúcich sa dejových liniek táto epopeja na 2300 stranách zachytáva tridsať rokov vývoja štátu aj spoločnosti na Slovensku a zlomové historické okamihy ako: revolúciu a pád totality, rozpad Československa, vznik Slovenska a jeho postupný rozvrat a únos mafiánskymi či oligarchickými skupinami. Dej sa odohráva na celom Slovensku, ale aj v Čechách, na Ukrajine, v Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a na Balkáne. Tento monumentálny románový cyklus pozostáva zo šiestich románov a je koncipovaný tak, aby sa dal čítať v troch rôznych poradiach. Zakaždým dáva trochu iný zmysel aj zážitok. Pri jeho písaní sa Karika inšpiroval najmä veľkými trilógiami Mila Urbana a Vladimíra Mináča.
Svoj tvorivý zámer aj prístup k písaniu zhrnul na záver týchto dvoch dekád v literárnej eseji O písaní – po dvadsiatich rokoch.
5 x Platinová kniha (za romány Trhlina, V tieni mafie, Priepasť, Strach, Tma).
9 x Zlatá kniha (za romány Čas dravcov, Nepriateľ štátu, Tma, Strach, Na smrť, Čierna hra, Čierny rok, V tieni mafie, Smršť).
2 x Cena literárnej kritiky Zlaté pero (za romány Priepasť, Čierna hra).
Nominácia na prestížne ocenenie Krištálové krídlo v kategórii Publicistika a literatúra (2020).
Najznámejší slovenský autor v Česku v exkluzívnom prieskume o čítaní na Slovensku a v Českej republike.
Prvé miesto pre román Trhlina v celoslovenskej súťaži Vráťme knihy do škôl ako najčítanejšia kniha medzi študentami stredných škôl (2019).
Tretie miesto pre román Trhlina v najväčšom poľskom hlasovaní portálu lubimyczytac.pl Kniha roka 2018 v kategórii Horor.
Cena čitateľov Anasoft litera za román Trhlina (2017).
Finálová nominácia románu Trhlina na cenu Anasoft litera – najprestížnejšie literárne ocenenie na Slovensku (2017).
Cena mesta Ružomberok (2016).
Prvé miesto medzi TOP 5 slovenskými autormi a autorkami v najväčšej knižnej ankete na Slovensku – Martinus Kniha roka 2014.
Cena Béla za poviedku Samota (2009).
Tretie miesto v literárnej súťaži Cena Fantázie za poviedku Samota (2009).
Prvé miesto v kategórii publicistika na medzinárodnej súťažnej filmovej prehliadke KAFKA 2008 v Českej republike za reportáž Kontroverzná tabuľa.
Cena Literárneho fondu za publicistiku (2008).
Prvé miesto v kategórii publicistika na celoslovenskej súťaži v tvorbe lokálnych televízií Workshop 2008 za reportáž Kontroverzná tabuľa.
Cena diváka v kategórii publicistika na celoslovenskej súťaži v tvorbe lokálnych televízií Workshop 2008.
Tretie miesto v literárnej súťaži Cena Fantázie za poviedku Dedičstvo zeme (2008).
Publikované knihy:
Slovanská magie, Vodnář 2003.
Zóny stínu, Vodnář 2005.
Mágia peňazí, Ikar 2007.
K.P.M.P.Z., Ikar 2007.
Brány meonu, Vodnář 2009.
Liber 767 vel Boeingus: Rough Experiments with Chaos magic, Immanion Press 2009.
V tieni mafie, Ikar 2010.
V tieni mafie II: Čas dravcov, Ikar 2011.
Nepriateľ štátu, Ikar 2011.
Na smrť, Ikar 2012.
Na smrť II: Bez milosti, Ikar 2013.
Strach, Ikar 2014.
Tma, Ikar 2015.
Čierna hra: Vláda mafie, Ikar 2015.
Trhlina, Ikar 2016.
Čierny rok: Vojna mafie, Ikar 2017.
Priepasť, Ikar 2018.
Čierny kruh: Koniec mafie, Ikar 2019.
Smršť, Ikar 2020.
Hlad, Ikar 2021.
Smäd, Ikar 2021.
Slovanská magie, 2003
Zóny stínu, 2005
Mágia peňazí, 2007
KPMPZ, 2007
Brány meonu, 2009
Liber 676, 2009
V tieni mafie, 2010
V tieni mafie II: Čas dravcov, 2011
Nepriateľ štátu, 2011
Čierna hra: Vláda mafie, 2015
Čierny rok: Vojna mafie, 2017
Čierny kruh: Koniec mafie, 2019
Na smrť, 2012
Na smrť II: Bez milosti, 2013
Strach, 2014
Tma, 2015
Trhlina, 2016
Priepasť, 2018
Smršť, 2020
Hlad, 2021
Smäd, 2021
Magie peněz, Vodnář, Česká republika 2008.
K.P.M.P.Z./CZ, Vodnář, Česká republika 2011.
Ve stínu mafie, Knižní klub, Česká republika 2011.
Černá hra, Argo, Česká republika 2016.
Strach, Argo, Česká republika 2016.
Trhlina, Argo, Česká republika 2016.
Strach, Stara Szkoła, Poľsko 2017.
Szczelina, Stara Szkoła, Poľsko 2018.
Страв, Antolog, Macedónsko 2019.
Ciemność, Stara Szkoła, Poľsko 2020.
Na smrt, Argo, Česká republika 2020.
Smršť, Argo, Česká republika 2021.
Wiatr, Stara Szkoła, Poľsko 2021.
Puknatina, Antolog, Macedónsko 2021.
A hasadék, Animus, Maďarsko 2021.
Propast, Argo, Česká republika 2021.
The Best of Konton, Konton Publishing 2006.
Magic on the Edge, Megalithica Books 2007.
Manifesting Prosperity, Megalithica Books 2008.
Cena Fantázie, Fantázia 2008.
Cena Fantázie, Fantázia 2009.
Farby strachu, Artis Omnis 2011.
Může se to stát i vám, Netopejr 2018.
Čierna hra: Vláda mafie, Ikar 2017.
Čierny rok: Vojna mafie, Ikar 2018.
Trhlina, Ikar 2018.
Trhlina, Radioservis 2019.
Strach, Publixing 2019.
Tma, Publixing 2019.
Čierny kruh: Koniec mafie, Publixing 2020.
V tieni mafie, Publixing 2020.
Smršť, Publixing 2020.
Na smrť, Publixing 2020.
Na smrť II: Bez milosti, Publixing 2021.
V tieni mafie II: Čas dravcov, Publixing 2021.
Nepriateľ štátu, Publixing 2021.
Hlad, Publixing 2021.
Smäd, Publixing 2021.
Český rozhlas dramatizoval a odvysielal román Tma.
Režisér Peter Bebjak, držiteľ Českého leva, nakrútil filmovú adaptáciu románu Trhlina. Premietala sa ako kinofilm aj ako dvojdielna televízna miniséria.
Režisér Daniel Rihák nakrútil krátky film podľa Karikovej poviedky Výlet. Film bol vybratý na premietanie na Medzinárodnom filmovom festivale.
Český rozhlas dramatizoval a odvysielal román Trhlina.
Slovenský rozhlas dramatizoval a odvysielal román Čierna hra.
Slovenský rozhlas dramatizoval a odvysielal poviedku Samota.
V tieni mafie, Ikar, druhé vydanie, 2017.
V tieni mafie II: Čas dravcov, Ikar, druhé vydanie, 2017.
Nepriateľ štátu, Ikar, druhé vydanie, 2017.
V tieni mafie, Ikar, tretie vydanie, 2019.
V tieni mafie II: Čas dravcov, tretie vydanie, 2019.
Nepriateľ štátu, Ikar, tretie vydanie, 2019.
Strach, Argo, druhé vydanie, 2019.